Start arrow Turystyka arrow Warto zobaczyć w Dublinie - krótko
Warto zobaczyć w Dublinie - krótko
Redaktor: AD   
Katedra Św. Patryka
Największy tego typu budynek w Irlandii. Obok znajduje się studnia, przy której podobno św. Patryk ok. roku 450 chrzcił swoje nowe owieczki.
We wnętrzu katedry znajduje się wiele grobowców i nagrobków znanych irlandzkich rodów a także miejsce spoczynku Jonathana Swifta i jego połowicy.

St. Stephen's Green
Piękny (i największy) park położony w centrum miasta, dojść do niego można m.in. idąc Grafton Street.
Niezłe miejsce na odpoczynek od "łazikowania" po mieście na zielonej irlandzkiej trawce. Cisza i spokój. Na terenie parku jest kilka pomników, place zabaw dla dzieci, sadzawki i fontanny.

Phoenix Park
Na północny zachód od centrum znajduje się jeden z największych parków podmiejskich w Europie - Phoenix Park.
Na terenie parku znajduje się ciekawe dublińskie ZOO (założone w 1830 roku), kilka ciekawych historycznych budowli i pomników, tereny sportowe, a także siedziba prezydenta Irlandii. Do Phoenix Park przy ładnej pogodzie warto się wybrać na cały dzień.

Grafton Street
Główny deptak centrum Dublina, ze sklepami, galeriami, kafejkami etc.
Z reguły zatłoczony i mieszkańcami stolicy Irlandii, i setkami turystów. Spotkać można tu często ulicznych grajków i mimów.

Narodowe Ogrody Botaniczne
Kolejne miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku centrum Dublina. Położone na północ od centrum ogrody botaniczne gromadzą tysiące gatunków roślin z całego świata.
Pięknie się prezentują historyczne budynki ogrodowe: szklarnie (np. Lilly House) i Palmiarnia.
Obok ogrodów znajduje się cmentarz Glasnevin.

Katedra Kościoła Chrystusowego
Najstarsza katedra Irlandii, założona przez niejakiego normandzkiego wodza Strongbowa (leży gdzieś w środku) w 1172 roku na miejscu wcześniejszej świątyni zbudowanej w tym miejscu przez Wikingów.
Jeśli ktoś lubi zwiedzać kościoły albo jest fanem mieszanki architektury romańskiej i gotyckiej - na pewno nie będzie zawiedziony.

Guinness Store
Przy największym na świecie browarze ciemnego piwa znajduje się wyodrębniona część muzealna. Prezentowana jest tu historia produkcji stouta w Irlandii, losy browaru od początku jego istnienia i współczesna technologia produkcji Guinnessa.
Na koniec oczywiście degustacja :-)

Irish Whiskey Corner
Muzeum whiskey znajduje się na miejscu dawnej destylarni whiskey Jameson Distillery. Przewodnik i film video opowiadają historię produkcji whiskey w Irlandii, opisują działalność Old Jameson Distillery i różniece między irlandzką whiskey a brytyjską i amerykańską whisky.
W cenie biletu - degustacja trunków z kilku najbardziej znanych irlandzkich destylarni.

Muzeum Narodowe
Muzeum mieści się pod trzema adresami. Przy Kildare St znajduje się część ze zbiorami Skarbca i historycznych i archeologicznych eksponatów związanych z najstarszą i nowszą historią Irlandii (oraz m.in. bardzo ciekawa część poświęcona Egiptowi).
Poza centrum w Collins Barracs znajduje się część opisująca sztukę artystyczną, historię i folklor Irlandii. Zaś przy Merrion Street znajduje się część muzeum dotycząca historii naturalnej zarówno Irlandii, jak i Europy (fauna, flora itp.)

Galeria Narodowa
Zbiory galerii są bardzo bogate - obejmują prace zarówno irlandzkich artystów, jak i wybitnych malarzy europejskich (w tym także i polskich).
Na szczególną uwagę zasługują płótna m.in. Rembtandta, Caravaggia, Moneta, Degasa, Rubensa oraz Goi. Wstęp wolny.

Temple Bar
Najbardziej znane puby w Dublinie, galerie, siedziby firm artystycznych, filmowych, teatralnych itp. - wszystko to koncentruje się w rejonie Temple Bar - gdzie wieczorami spędzają czas tysiące młodych mieszkańców stlicy.
Warto przejść się po pubach aby poznać dzisiejszą atmosferę nocnego Dublina.

Trinity College
Jedna z bardziej znanych wyższych uczelni na świecie. Mieszanka tradycji i nowoczesności. Uniwersytet założyła królowa angielska Elżbieta w celu kształcenia protestanckiej części narodu irlandzkiego oraz Brytyjczyków. Zakaz przyjmowania katolików na uczelnię obowiązywał aż do początku XX wieku.
Trinity College jest sławny zarówno ze swojego poziomu nauczania, jak i z posiadania ogromnych zbiorów książkowych, zebranych w Starej Bibliotece, na czele z Ewangeliarzem z Kells - najpiękniejszą księgą średniowiecza na świecie, napisaną przez mnichów w IX wieku.
Warto odwiedzić także Kaplicę uniwersytecką oraz dziedzińce z pomnikami i dzwonnicą Kampanilą.

Chcesz coś dodać? Napisz: i n f o @ i r l a n d i a . c o m . p l .
 
Content by IRLANDIA.COM.PL